top of page

Kodune wifivõrk

Koduse wifi eest hoolitsemine on oluline, sest see aitab tagada sealsete seadmete turvalisuse. Koduses wifivõrgus võib olla palju enam, kui arvutid ja nutitelefonid. Mõtle ise, millised seadmed sinu kodus on, mis kõik internetis on. Mõned näited:

- printer;

- mängukonsoolid;

- televiisor;

- kaamerad jne.

​

Tee nimekiri enda kodustest internetis olevatest seadmetest. Kas nad kõik peavad seal olema? 

Kui arvutit on suhteliselt kaitstud, siis mitmed teised seadmed ei ole, seega ei tasu neid ka võrgus hoida. Aga kindlasti aitab ka see, kui teed oma koduse võrgu turvaliseks.

​

Muud seadmed

Interneti jaoks on kodus ruuter, mis on ühendus sinu koduvõrgu ja maailma vahel. See on kõige olulisem seade sinu interneti jaoks.

​

Kodus võib olla ka wifi jagaja, mis aitab võrku levitada üle maja/korteri. Tavalise jagaja puhul see vaid jagab olemasolevat internetti ja seal piisab turvatud võrgust (vt juhiseid allpool).

Kui jagaja on juhtmega ühendatud, siis jälgi ruuteri juhiseid, siis tasub käituda temaga nagu ruuteriga. Selle kohta ka juhised allpool.

​

Võrgu turvamine

Kõige olulisem on, et sinu kodune võrk on turvatud ja kaitstud tugeva parooliga. Tugevat parooli on vaja, sest kui su võrk levib teistesse kodudesse, siis võib pahalane sind rohkem rünnata, sest tal on palju vaba aega. Aga täiesti kaitsmata wifivõrk on kerge saak ka kõigile, kes satuvad lihtsalt võrgu levialasse. See tähendab seda, et igaüks võib oma seadmega su võrku logida ja sa ei teagi. Lisaks, oma võrgu kaitsmine on võrgu haldaja (sinu!) vastutus.

Kui ruuteri admin password on vahetamata (kas sinu enda või teenusepakkuja poolt), on see potentsiaalselt rünnatav kõikjalt.

​

Mida teha?

  • kui said ruuteri teenusepakkujalt (näiteks Telia), siis nad oleks pidanud selle vahetama unikaalseks (või kontrollima, et see on juba unikaalne).

  • Kui ostsid ruuteri ise, vaata manuaalist, kuidas leida parooli ja kontrolli, kas see on unikaalne (näiteks ei ole default, admin või mõni muu lihtne sõna)

 

Nüüd sa tead, kas sa oled olnud haavatav

  • Soovitav on parooli vahetada ka siis, kui teenusepakkuja on seda juba teinud. Logi ruuterisse sisse (manuaali järgi) ja kui tegemist pole unikaalse parooliga, siis ta pakub ise vahetust. Kui mitte, otsi seadete alajaotust.

  • Kui manuaal on kadunud, guugelda mudeli numbrit ja “manual”.

  • Kui on abi vaja, pöördu oma internetipakkuja poole (isegi, kui ruuter pole nende oma). Ka tasuline liin kulub siinkohal ära. Kui see ei õnnestu, siis võid paluda ka mõne IT firma abi.

Aga kui mul käibki võrgus palju võõraid?

Võimalik, et sinu võrgus käib erinevatel põhjustel palju võõraid ja iga päev parooli vahetada ju ka ei taha ja see oleks ka ebamõistlik. Selle jaoks on võimalik luua oma võrgu külge külalisvõrk, mis piirab kasutajate võimalusi ja võib kasutada lihtsat parooli, mida ei pea vahetama. Vaata ruuteri juhisest või palu abi teenusepakkujalt, kuidas võrku seadistada. Aga pea meeles, et ka külalisvõrk peaks olema parooliga! 

bottom of page